Fonksiyonel Çene Ortopedisi

Fonksiyonel çene ortopedisi küçük yaşlardaki çocukların çene gelişimini yönlendirme işlemine verilen isimdir. Ortodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu yönlendirme işlemi sayesinde çocuklar düzgün bir çene yapısına sahip olurlar. Bizler fonksiyonel çene ortopedisi alanında hizmet veriyoruz. Yaptığımız işlemler sayesinde çene yapısının yanlış gelişim göstermesini engelliyoruz. Bunun içinde çeşitli uyaranlar kullanıyoruz.

Fonksiyonel Çene Ortopedisi Tedavisi
Muayenehanemizde fonksiyonel çene ortopedisi tedavisi uyguluyoruz. Bu tedaviyi genellikle çene yapısı gelişmekte olan çocuklar için gerçekleştiriyoruz. Aparey isimleri verilen aletler yardımıyla çeneni düzgün gelişmesini sağlıyoruz. Bu tedavide kullanılacak aletin seçimini ise çenenin gelişme yönünü takip ederek kararlaştırıyoruz.

Karar aşamasında çocuğun ve ailesinin görüşlerini de alıyoruz ve tedavi için apareyin çenede kullanılmasını sağlıyoruz. Bu ürünler hareketli ve sabit olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hareketli aparey ismini verdiğimiz aletler genellikle ağzın dışına yerleştirilerek çenenin gelişiminin yönlendirilmesini sağlıyoruz. Bu ürünler hastalar tarafından çıkarılıp takılabiliyor. Bu sayede temizliği de hastalar tarafından yapılabiliyor.

Ancak çıkarılma özelliği olduğu için hastalar hekim tavsiyesine uymaya biliyor. Sabit apareyler ise ağzın içine yerleştirilerek kullanılıyor. Bu sebeple de hastaların çıkarması mümkün olmuyor. Bu iki türdeki apareylerin hekimimiz tarafından belirlenen sürece kullanımıyla çocuklar düzgün bir çene yapısına sahip olabiliyorlar.

Tedaviye Başlama Yaşı
Fonksiyonel çene ortopedisi tedavisini genellikle küçük yaşlardaki çocuklar için uygulamaya başlıyoruz. Aksi takdirde ertelenen çene bozuklukları kişilere büyük sıkıntı yaratabiliyor. Bunun için 2-3 yaşından itibaren çocuklarda görülen çene gelişim bozukluklarını tedavi etmeye başlıyoruz.

Bunun dışında 8 ve daha ilerleyen yaşlarda bizlere başvuran hastalarımızın da tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Onların çene bozukluğu sebebiyle düşen yaşam kalitelerinin artmasını sağlıyoruz. Ancak tedavi şartları ilerleyen yaşlarda zorlaştığı için erken yaşlarda görülen bozuklukların ortodontistlere başvurularak yapılmasını öneriyoruz.

Tedavi Süresi
Muayenehanemizde uyguladığımız tedavi çene yapısına, dişlerini durumuna ve gelişimine bağlı olarak 6-20 ay aralığında değişebiliyor. Muayenehanemize gelen hastalarımız üzerinde yaptığımız inceleme sonrasında kullanılacak apareyin karar verilmesinden sonra tedavinin süresi hakkında da hastalarımızı ve yakınlarını bilgilendiriyoruz. Özellikle hareketli aparey kullananların tavsiyelerimize uymaları durumunda tedavi süresi uzamadan çene yapısı düzeltilebiliyor.

Tedaviye İhtiyaç Duyulmasını Sağlayan Sebepleri
Kişilerin ve çocukların fonksiyonel çene ortopedisi tedavi ihtiyaçları yaşanan sıkıntılar sebebiyle ortaya çıkabiliyor.

Tedaviye ihtiyaç duyulmasını sağlayan sebepler arasında şunlar yer alıyor;

  • Diş kayıplarının erken yaşlarda yaşanması
  • Çenenin gelişimindeki bozukluklar
  • Çocukların gereğinden fazla biberon ve emzik gibi ürünleri kullanması
  • Düşmeye bağlı ortaya çıkan bozukluklar
  • Sert gıda tüketiminin az olması
  • Solunum problemleri
  • Ağzın kapanışında boşluk olması ve ters kapanışlar
  • Dişleklik ve yanlış çıkan dişler

Bu sebeplerden dolayı yaşanan çene bozukluklarını Muayenehanemizdeki uzman ekiplerimiz aracılığıyla düzeltiyor ve özellikle çocukların düzgün bir çene yapısına sahip olmalarını sağlıyoruz.