Diş Eti Tedavisi

Diş etleri, ağız içerisinde, dişin görünen kısmı altında bulunan, dişi saran pembe renkli doku bölümüdür. Diş etleri, diş köklerini korumakta ve çene kemiğini çevrelemektedir. Çeşitli kronik rahatsızlıklar ya da yanlış diş fırçalama işlemleri, diş eti rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Muayenehanemizde, diş eti tedavileri uygulayarak, hastalarımızı daha sağlıklı dişlere kavuşturuyoruz.

Diş Eti Çekilmesi
Diş eti çekilmesi sorunu birçok insanda görülebilmektedir. Muayenehane olarak her yaştaki hastalarımıza tedavi yöntemlerini uyguluyoruz. Diş eti çekilme aşamaları yavaş yavaş gerçekleşmektedir. Hasta diş sızlamaları ve diş sallanması gibi rahatsızlıklar yaşıyorsa, diş eti çekilmesinden şüphelenmeli ve hemen muayenehanemize gelerek tedavi olmalıdır.

Belirtiler Nelerdir?
Dişlerde oluşan hassasiyet, diş eti çekilmesinin ilk belirtilerinden birisidir. Diş eti çekilmesi belirtilerini hastalarımıza şu şekilde açıklıyoruz.

  • Diş fırçalama sırasında kanama oluyorsa
  • Elma gibi sert yiyecekler yerken kanama oluşuyorsa
  • Diş kökleri görünmeye başladıysa
  • Diş etlerinde şişkinlik ya da kızarıklık varsa

Bu durumlar diş eti çekilmesinin belirtileri olabilmekte ve hemen diş hekimlerine muayene olunmasını tavsiye ediyoruz.

Diş Eti Çekilme Nedenleri
Muayenehanemizde, yaptığımız tüm çalışmalar ile hastalarımızı diş ve ağız sağlığı konusunda uyarıyoruz. Diş eti çekilmesine neden olan bazı faktörler vardır. Bunlar, periodontal hastalıklar, genetik etkiler, sert ve yanlış fırçalama, diş bakımını yeterli oranda yapmamak, hormonal değişiklikler, tütün kullanımı, dişleri fazla sıkmak gibi nedenler sayılabilmektedir.

Tedavi Nasıl Yapılır?
Diş eti çekilmesi rahatsızlıklarına karşı, muayenehanemizde, diş hekimlerimiz nedenine bağlı olarak tedavi yöntemlerini uyguluyorlar. Diş eti çekilmesi tedavilerinde, ilk olarak, çekilmenin olduğu bölgelerde derinlemesine temizlik yapılıyor. Diş köklerinde oluşan tartarlar temizlenir ve diş eti diplerinde bakteri oluşması önlenir. Temizleme ile tedavi edilemeyecek ileri derece çekilmelerde, diş eti ameliyatı yöntemleri kullanılabilmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Kimlerde Görülür?
Muayenehanemizde, diş sağlığı konusunda sürekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Diş eti çekilme sorunları her yaştaki insanlarda görülebilmektedir. Ancak ileri yaş gruplarında bu risk daha yüksektir. Sigara içen insanlarda, diş eti çekilmesi daha fazla görülebiliyor. Bazı hastalarda, genetik etkiden dolayı çekilme görülmektedir. Aile geçmişinde bu hastalığı bulunan birisi kendisini riskli görmelidir.