Zirkonyum Lamine Nedir?

Estetik beklentisi yaşayan ve gülüş tasarımlarında talepte bulunan kişilerin ilgi alanı zirkonyum laminedir. Peki zirkonyum lamine nedir? Laminate dişlere tek tek uygulanmakta ve dişten herhangi bir kesim olmadan sadece ön yüzeye uygulanmaktadır. 

Zirkonyum ise tam kaplama halinde yapılmakta ve bu yöntemde çepeçevre olacak şekilde kesim yapılmaktadır.

Zirkonyum İle Diş Kaplama

Dayanıklı ve estetik olan zirkonyum, eksik dişlerin tamamlanması için köprü görevi görebilmekle birlikte birçok soruna fayda sağlamayı başarmaktadır. Bunlar kısaca;

  • Dolgu uygulaması yetersiz ise,
  • Renklenmenin çok olduğu dişlerde renk yansımasının engellemesinde,
  • Dişlerin arası lamine uygulaması ile kapatılmıyorsa,
  • Kırıklar dolgu ile düzeltilemiyorsa

Zirkonyum kullanılmaya başlanır. Bilgisayar destekli olan bu sistemler aynı zamanda kullanım alanının genişlemesine yardımcı olur.

Lamine ile Diş Kaplama

Bu uygulamada diş etine zarar vermeyecek şekilde, dişten oldukça az bir doku alınır. Koruyucu bir tedavi yöntemidir ve hiçbir aşındırma olmadan işlemin gerçekleşmesi sağlanır. Gerçek bir dişten hiç bir şekilde ayırt edilemeyen bu yöntem aynı zamanda üst düzeyde estetik sağlamaktadır.

Lamine Mi? Zirkonyum Mu?

Bu soru tamamen dişe göre değişen bir cevap içermektedir ve yalnızca diş hekimi tarafından doğru olunan yöntem belirlenebilmektedir. Eğer hastanın eksik dişi var ise orada yer alan boşluğa implant ile ya da zirkonyum ile köprü oluşturulabilir. Lamine ise sadece tek tek dişlere uygulanabilir. Köprü görevi yapamaz.