Yamuk Dişlerin Düzeltilmesi

Yamuk dişlere sahip olmak herkesin yaşayabileceği bir problemdir. Ancak estetik açıdan kötü göründüğü için çoğu kişi düzelttirmek için operasyonlara başvurur. Sadece estetik değil aynı zamanda çene yapısına da zarar verdiğinden farklı teknikler kullanılarak yamuk dişler düzeltilebilir. Güler Bayındır Diş Muayenehanesi yamuk dişlerin kolay bir şekilde düzeltilmesi için çeşitli yöntemler kullanmaktadır.

Fonksiyonel Çene Ortopedisi

Fonksiyonel çene ortopedisi özellikle küçük yaşlardaki çocukların çene gelişimini desteklemek amacıyla yapılan uygulamalara denir. Güler Bayındır Diş Muayenehanesinde bulunan ortopedi uzmanları FÇO yöntemlerini kullanarak çocukların daha düzgün bir çene yapısına sahip olmalarını sağlarlar.Dİş düzeltme işlemi ile çarpık diş oluşumunun da erken dönemde önüne geçilebiliyor.

Çene yapısı gelişmekte olan çocuklara uygulanan fonksiyonel çene ortopedisi uygulamalarında çeşitli FÇO apareyleri kullanılarak yapılır. Bu yardımcı aletler çene yapısının düzgün bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Güler Bayındır Diş Muayenehanesi aparey seçerken çenenin gelişme yönünü takip ederek seçim yapıyor.

Aparey Kullanımında Karar Aşaması

Aparey seçiminde Güler Bayındır Diş Muayenehanesinde hizmet veren ortopedi uzmanları çocuğun ailesi ile görüşüyor ve tedavi aşamasına geçiliyor. Kullanılan apareyler hareketli ve sabit olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hareketli apareyler ağzın dış kısmına yerleştiriliyor. Burada çenenin gelişimini olumlu yönde yönlendiriyor. Hareketli apareyleri kişi kendi kendine de çıkarıp takabilir.

Yani temizliği de hasta tarafından gerçekleştiriliyor. Şeffaf plaklar, enselik ve yüz maskeleri, dudak ya da yanak iticiler, damak genişletme apareyleri, hareketli retainer, alışkanlık kırıcıları, hareketli yer tutucular ve gece plakları hareketleri apreylere örnek olarak verilebilir. Görünmez diş telinde kullanılan diğer aparey ise sabit olduğu için istenildiği zaman çıkarılamıyor. Ortopedi uzmanlarının belirlediği süre boyunca çocuğun ağzında kalıyor. Bu süre zarfında çene yapısı iyileşiyor, çarpık dişler varsa da düzeliyor.

Güler Bayındır Diş Muayenehanesi en fazla şeffaf plaklar ile çalışıyor. Şeffaf plaklar yani görünmez diş teli tel ve braket kullanılmadan dişlerin ortodontik tedavilerinin sürdürülmesini sağlar. Özellikle görünmez oldukları için daha estetik bir görünüme sahiplerdir. Üstelik temizleme ve fırçalama sırasında rahatlıkla çıkarılır. Ayrıca tedavi esnasında yiyecek ve içecek tüketmede de herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Daha detaylı bilgi için Güler Bayındır Diş Muayenehanesi ile görüşebilirsiniz.

Apareylerin Faydaları

Güler Bayındır Diş Muayenehanesi FÇO uygulamalarında aparey kullanıyor. Bu apareyler diş ve çene yapısının gelişimi için oldukça fazla fayda sağlıyor. Genelde dişlerin çarpık ya da yanlış bir şekilde çıkmış olması aparey kullanımını tetikliyor.

Apareylerin faydaları;

  • Çene kasının ve dilin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlar
  • Konuşmayı düzeltir
  • Çarpık dişleri düzgün sıralanmasını sağlar
  • Dişlerin daha estetik görünmesini sağlar, gülüşü düzeltir

Şeklinde sıralanabilir.

FÇO Tedavisi Başlama Yaşı

FÇO tedavisi başlama yaşı genelde küçük yaşlardaki çocukları kapsar. Eğer ertelenirse çene bozuklukları daha büyük ve düzeltilemez sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden Güler Bayındır Diş Muayenehanesine 2-3 yaşındaki çocuklar dahi götürülebilir.

Ancak genelde 8 yaş ve sonrası çocuklar için randevu alınmaktadır. Eğer dişlerde bir çarpıklık varsa vakit kaybetmeden diş düzeltme operasyonu için muayenehanemiz ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Tedavi Süresi

Güler Bayındır Diş Muayenehanesinde yapılan diş düzeltme operasyonları çene yapısına, dişlerin durumuna ve gelişimine bağlı olarak genelde 6-20 ay içerisinde tamamlanır. Ortopedi uzmanları ilk olarak hastayı muayene eder ve aparey kullanımına karar verir. Muayene sonrasında tedavi süresi de kesinleşir. Muayenehanede özellikle hareketli apareyler kullanılmaktadır.