Şeffaf Plaklarla Dişlerin Düzeltilmesi

Dişlerin yamuk ve düzensiz bir görünümde olması bazen gülümsememizi engelleyebiliyor. Bunun için günümüzde yaygınlaşmış tel tedavisi kullanıyor. Tel takmak istemeyen ancak dişlerinin düzgün bir görünüme kavuşmasını isteyenler için günümüzde görünmez diş teli ile bu mümkün.

Şeffaf plak tedavisi ile diş düzeltme operasyonu yönelenler gelişen teknolojinin avantajlarını kullanıyorlar. Ortodonti tedavi olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi nedir ve ne işe yarar? Avantajları olduğu gibi dezavantajı da var mıdır?

Şeffaf Plak Nedir?

Dişlerin düzenli ve halk dilinde inci gibi görünmesini isteyenler için şeffaf plaklar öneriliyor. Diş düzeltme ile yapılan şeffaf plak uygulaması nedir ve ne işe yarar?

Gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği şeffaf plak tedavisi ortodonti tedavi olarak bilinir. Ortodonti tedavi yani şeffaf plak tedavisi dişleri düzeltirken, dişlerin üzerine yapıştırılan, tedavinin sonuna kadar dişlerin üzerinde kalan braketler ve hafızalı telleri kullanıp bu sayede dişleri yukarı, aşağı, sağ ve sol yönde hareketlerle dişin düzelmesini sağlar.

Bazen diş tedavi süreci uzun bir zamanlamaya yayılabiliyor. Vakti ve sabrı olmayanlar için ilk tercih edilen yöntem, şeffaf plak tedavisidir. Özelikle mesleki ve günlük hayata sorunsuz bir şekilde devam etmek isteyenler size en iyi hizmeti vermekteyiz. Peki şeffaf plak tedavi süreci nasıl ilerler ve uygulanır?

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedaviye başlamak için öncelik dişlerin muayenesi ve ağız ölçümü yapılır. Teknolojinin getirisiyle daha iyi bir tedavi süreci olarak bilinen bu yöntem alınan ölçüler ile beraber dijital ortama aktarılır. Bu sayede dişlerin son halini görme imkânı doğacaktır. Kişiye özel uygulanan bu plaklar 2 haftada bir değiştirilmeli. Her değişen plakta dişlerin görünümü bir tık daha düzenli bir görünüme sahip olur. Son plakta ise artık dişleriniz istediğiniz konuma geldiyse dişlerinizin arkasına retainer adı verilen ve görünmeyen bir tel takılır ve tedavi süreci sonlanır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Görünmez diş teli ile artık insanlar için günlük kullanımda rahatlık sağlıyor. Peki şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir? Birlikte inceleyelim.

  • Özellikle çocuk ve genç kesimin diş telleri ile alay edilmesinin önüne geçilmesi
  • Dışarıdan çok dikkatli bakılmadığı sürece fark edilmez oluşu
  • Tedavi sürecinde acı veya ağrı duyulmaması
  • Tedavi sırasında diş yapısının dijital ortamlar üzerinde takibinin yapılması Ağız ve diş yapısını bozmadan güzel bir görünüme sahip hale getirmesi
  • Peltek konuşmaya sebep olmaması


Şeffaf Plak Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisinin avantajı olduğu kadar dezavantajları da vardır. Tedaviye başlamadan önce çok göz önünde bulundurulmadığı için genellikle tedavi başladıktan sonra fark edilir.

Şeffaf plak tedavisinin en büyük dezavantajı hastanın plağı günün 21-22 saat takması gerektiğidir. Günlük 12 saat takılan plaklar dişin düzelmesine yardımcı olmamaktadır. Bir diğer dezavantaj ise tedavinin her hastaya uygulanamıyor olmasıdır. Bunun sebebi hastanın çok küçük dişlere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılmalı?

Şeffaf plağın en büyük avantajı görünmez diş teli olarak bilinmesidir. Bu yüzden günümüzde dişlerin düzelmesi için en sık tercih edilen tedavi olarak bilinir. Peki böyle bir avantaja sahip olan şeffaf plaklar nasıl kullanılmalı, istenilen düzeyde kullanılmazsa ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Şeffaf plak kullanan hastalar için bilinmesi gerekilen en önemli özelliği günün 21-22 saatini plağı takarak geçirmesi gerekir. Eğer bunun aksi bir durum gerçekleşirse dişlerin düzelmesinde istenilen yönde düzelme beklenilemez. Anca yemek yerken veya dişler fırçalanırken çıkarılması önerilir.