İmplant Tedavisi Neden Önemlidir?

Dişlerin eksik olması zaman içinde çene yapısında bozulmalar olmasına neden olurken aynı zamanda estetik kaygısı oluşturmaya başlar. Bunun için eksik dişlerin titanyum vidalar olan implantlar sayesinde tutturulması, dişlerin düzenlenmesi yoluna gidilir.

Oldukça sağlıklı ve dişin doğal yapısı ile uyumlu olan uygulama diş sorununun daha ileri boyutlara gelmesinin de önünde durur. 

Neden İmplant Tedavisi Yapılmalıdır?

Tedavinin uygulanması için hastanın bazı şikayetlerine bakılır. Bunlar:

  • Diş kaybının olması,
  • Çiğnemede sorunlar ve eksiklik,
  • Ağız açılıp kapanmasında bozukluklar yaşanması
  • Estetik problemler

şeklinde özetlenebilir. Diş hekimi hastanın şikayetlerini dinledikten sonra muayene etmeli, röntgen (gerektiği durumlarda tomografi) çekilmelidir. Tedavi aşamasına bu noktadan itibaren başlanır.

Kimlere Uygulanmaz?
18 yaşından küçük ve çene gelişimi tamamlanmamış hastalarda uygulanmaz. Dişin eksik olduğu alanda zaman içinde çene kemiği erimesi kaçınılmaz bir hal alır. Kademeli şekilde gerçekleşen bu erimeler yapılacak olan implantın tutunmasını olumsuz etkiler. Geleneksel köprü yönetimi kullanılması yoluna gidilebilir. Bunun için ön muayene ve röntgenleme yapılması tavsiye edilir. Bazı durumlarda da geleneksel tedavi yöntemleri uygulanamayabilir.