İmplant tedavisi kimlere yapılır?

İmlant Tedavisi Kimlere Yapılır? Yaş Sınırı Var Mı?
İmplant tedavisi eksik olan dişlerin tedavisi için hastaların çene kemiğine yerleştirilen vidalar olarak tanımlanır. Yerleştirilen vidalar titanyumdan yapılan dayanıklı bir yapıya sahiptir. Vidaların üstü ise diş protezinden oluşur. İmplant tedavi yönteminin en iyi yanı diğer dişlere kesinlikle zarar vermemesidir. İmplant tedavisinin uygulandığı dişlerin yanındaki dişlere hasar verilmeden tedavi yürütülür. İmplant tedavisi olan diş, kök olarak kullanılır ve doğal dişlerde olduğu gibi yemek yemeye devam edilir ve konuşmayı etkilemez. Bu nedenlerden dolayı implant tedavisi oldukça sık tercih edilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?
İmplant tedavisi tek diş eksikliği veya birden fazla diş eksikliği hatta hiç diş olmaması durumunda uygulanır. Bu tedavinin gerçekleşme sürecinde hafif bir sedasyon verilir. Tedavi sürecine başlamadan önce çene röntgeni çekilmelidir. Bu süreçte çene kemiğinin ve diğer dişlerin ölçüsü alınır. Başlangıç olarak implantlar dişlere uygun şekilde yerleştirilir ve sonrasında belirli bir iyileşme süreci gerekir. Alt çene dişleri ortalama 3, üst çene dişleri ise 6 ay kadar iyileşmese süreci vardır.

İmplant Tedavi Yöntemleri
İmplant olarak zirkonyum da kullanmak mümkündür. Bu tedavi yöntemi yeni trend implantlar olarak görülüyor. Dar yapıda olan çene kemiğinin daha dayanıklı olması için zirkonyum tercih edilebilir. Dayanma gücü dışında titanyum olan tedaviden bir farkı yoktur. Aynı zamanda estetik bakımından da daha hoş bir seçimdir. Ayrıca zaman içinde de asla renginin değişmeme özelliği de vardır.

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?
Hamilelik sürecinde de bu tedavinin uygulanması doğru değildir. Alkol veya uyuşturucu kullanan kişilerde tedavi süreci daha risklidir.

Ayrıca;

  • Radyoterapi tedavisi altında olanlar
  • Kemik gelişimini tamamlamamış olan geçler için
  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Hemofili hastaları
  • Diyabet hastaları
  • Kronik kardiyovasküler gibi rahatsızlıklara sahip olanlar için implant tedavisi uygun görülmez

İmplant Tedavisi İçin Yaş Sınırı
İmplant tedavisi için yaş sınırı olarak kemik gelişiminin tamamlanma yaşı kabul edilir. Kişiden kişiye değişen gelişim sürecine bağlı olarak tedaviye uygun görülme yaşı hekimler tarafından belirlenir. İmplant tedavisine ihtiyaç duyan herkesi diş muayenehanemize bekliyoruz.