Diş Taşı Temizliği ve Beyazlatma İşlemi Arasında Ne Fark Var?

Diş Taşı Temizliği ve Beyazlatma İşlemi Arasında Ne Fark Var?
Diş taşı temizliği ile diş beyazlatma işlemi arasında fark bulunmaktadır. Diş taşı temizliği yapıldığında diş de beyazlama olmaz. Yalnızca diş taşları leke ve kirler giderilir. Diş beyazlatma işleminde ise dişin rengi beyazlar ve sarı renge sahip olan dişleriniz bembeyaz bir görüntüye sahip olur. Hastalarımıza ise genel olarak şu örneği vermekteyiz.

Örneğin; beyaz bir tişört çamaşır makinesinde herhangi bir deterjan yardımı ile yıkanır, kirleri ve eğer varsa taşları da temizlenir. Fakat beyaz tişörtü çamaşır suyu ile yıkarsanız bembeyaz renge bürünür. Bu işleme de diş beyazlatma işlemi denmektedir. Diş taşlarınızın temizlenmesi ve dişlerinizin bembeyaz görünüme sahip olması için muayenehanemize bekliyoruz.

Diş Taşı Temizliği Nedir?
Diş taşı temizliği ile asıl amaçlanan şey; dişlerde oluşan taşları, plakları, tartarları, sigara ve çay temizliğini sağlamak amaçlanır. Diş taşı temizliği işlemi yapılırken dişlerin renginde herhangi bir değişme olmaz. Yalnız dişleri kirli gösteren diş taşları ve varsa diğer kirler alınır. Dişler bu kirlerin gitmesi ile birlikte de beyaz bir görüntüye sahip olur. Diş taşı temizleme işlemi genel olarak 1 günde bitmektedir.

Bu nedenle diş beyazlatma işlemine göre daha uygun fiyatlıdır. Bunun yanı sıra diş taşı temizlemesinin 6 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise diş etlerinde uzun süre yaşayan mikropların diş eti iltihaplarına yol açabilmesidir. Siz de muayenehanemize gelerek diş taşlarınızı temizle işlemi yapabilir ve ağız sağlığınız koruma altına alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Nedir?
Dişlerin çeşitli ilaçlar yardımı ile beyaz bir görünüm kazanmasını sağlamaktır. Genellikle yaştan, sigara kullanımında ve aşırı çay tüketimi nedeni ile dişlerde sararma meydana gelmektedir. Dişler aşırı biçimde sararmış ve diş taşı temizlemesi sırasında dişleriniz beyaz hale gelmemiş ise diş beyazlama işlemi uygulanabilir. Diş beyazlatma işlemini hem kendi evinizde hem de diş muayenehanesinde yapabilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemleri şu şekilde yapılabilmektedir:

  • Evinizde 20 gün boyunca sizin için hazırladığımız ağız kaşığı ve özel beyazlatma ilacı ile dişlerinizi beyaz hale getirebilirsiniz.
  • Muayenehane yardımı ile azami 3 gün sürede diş beyazlatma işleminiz yapılabilir.
  • Bir seansta doktorunuz tarafından ve sizin de 10 gün boyuna evde uygulayacağınız ilaç takviyesi ile yapılabilir.

Bu şekilde diş beyazlatma işlemini tamamlayabilirsiniz. Dişlerinizi kıs süre içinde beyaz rengine kavuşturmak istiyorsanız muayenehanemize gelerek uzman ekibimiz tarafından yardım isteyebilirsiniz.