Coronavirüs Yüzünden Evdeyim. Diş Ağrısı Başlarsa Ne Yapmalıyım?

Coronavirüs Yüzünden Evdeyim. Diş Ağrısı Başlarsa Ne Yapmalıyım?
Coronavirüs, tüm dünya ülkelerinin yanı sıra Türkiye’yi de etkisi altına altı. Virüsün toplum içerisinde yayılmasını engellemek adına, pek çok tedbir ardı ardına alındı. Okullar tatil edildi, restoran ve cafelere çeşitli kısıtlamalar getirildi, alışveriş merkezleri kapatıldı. Vatandaşlar sık sık, acil bir durum olmadığı sürece dışarı çıkmamaları konusunda uyarıldı. Peki, virüsün hızla yayıldığı bu dönemde diş tedavisine ihtiyaç duyan bireylerin tedavileri nasıl yapılacak? Diş ağrısı çeken kişiler, bu süreçte nasıl bir yöntem izlemeli?

Diş Ağrısı
Diş ağrısı, hemen hemen herkesin yaşadığı oldukça can sıkıcı bir durumdur. Diş ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir. Diş çürükleri, sinüzit, gömülü dişler, apseler ve diş minesinin aşınması gibi durumlar diş ağrılarının yaşanmasına neden olabilir. Diş ağrıları çoğunlukla zonklama şeklinde gerçekleşir ve oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Diş ağrısının nedenlerinin tespiti ve tedavisi için bir diş hekimine başvurmakta fayda vardır.

Diş Tedavileri ve Coronavirüs
Diş hekimleri, işleri gereği hastalarıyla yakın temas halinde olmak zorundadır. Bu durum, hem hekim hem de hasta için bir tehdit oluşturabilir. Bu yüzden coronavirüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde, acil bir durum olmadığı sürece, diş hekimlerine başvurmamakta fayda vardır.

Acil Tedavi Gerektiren Durumlar
Acil tedavi gerektiren bazı ağız ve diş hastalıkları vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ağız bölgesinde şişmeye neden olan apse
  • Yirmi yaş dişinden kaynaklı ağrılar
  • Travma sebebiyle meydana gelen diş kırıkları ve kayıpları
  • Ağız içi enfeksiyonları
  • Diş çürüklerinden kaynaklı şiddetli ağrılar

Bu gibi durumlar, kişiyi oldukça rahatsız eder ve acil tedavi gerektirir. Eğer yaşadığınız durum acil bir tedavi gerektiriyorsa, muayenehanemize başvurabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Evde Yapılabilecekler
Ağız ve diş sağlığını korumanın en önemli yolu, ağız sağlığına dikkat etmektir. Günde en az iki defa diş fırçalamak, diş ipi ve gargara kullanmak diş bakımı ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, dişlere zarar verebilecek olan sert ve yapışkan gıdalardan kaçınmak gerekmektedir. Özellikle diş tedavileri yarım kalan hastalar, bu süreçte ağız bakımlarına özen göstermelidir. Eğer şiddetli bir diş ağrısı çekiyor ve şikâyetinizin acil olduğunu düşünüyorsanız, muayenehanemize bekliyoruz.